Doprava zdarma při nákupu nad 2.500 Kč!

Jakou gramáž by měl mít ručník?

Přemýšleli jste někdy o správné gramáži ručníku? Drtivou většinu lidí to nenapadne, ale je to velmi důležitá otázka. A to zvláště když chceme vybrat opravdu dobrý a savý ručník. Jakou váhu by tedy měl mít ručník dobré kvality?

 

Jaká je gramáž ručníku?

Hmotnost ručníku souvisí s jeho gramáží - čím je ručník těžší, tím vyšší je jeho gramáž. Plošná hmotnost se počítá jako počet gramů na metr čtvereční látky. Čím více gramů, tedy čím těžší ručník, tím více materiálu bylo použito k jeho výrobě. Dobrý ručník je už na první pohled viditelně savý - je silný a načechraný a jeho povrch je pokryt mnoha hustě tkanými smyčkami. Díky hustotě a kvalitě těchto smyček je ručník absorpční.

 

Jaká je nejlepší gramáž?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Vše závisí na využití daného ručníku.

Rozlišujeme tyto váhy ručníků:

- 300-400 gr/m2 - je váha lehkých a tenkých ručníků, což se může hodit například na cestách, když nemáme v kufru prostor pro velký a těžký ručník. Tato hmotnost je standardem pro ručníky z mikrovlákna a plážové osušky.;

- 450-500 gr/m2 – tyto ručníky jsou docela husté a zároveň relativně rychle schnou. Mnozí z nás (i nevědomky) považují tuto základní hmotnost za ideální.  Proto, pokud zkontrolujeme štítky na ručnících, které máme doma, s největší pravděpodobností budou mít tuto váhu. Hojně se také používají v hotelových pokojích.;

- 600-750 gr/m2 - něco pro milovníky skutečně masitých materiálů. Jedná se o masivní a těžké ručníky, které jsou obvykle vyrobené z egejské bavlny. Ručníky s touto gramáží jsou velmi savé, ale také problematické při sušení. Po vyprání se totiž musí dávat pozor na to, aby byly ručníky pečlivě zavěšeny, jinak zůstanou vlhké a zatuchnou.

Jak tedy vidíte, odpověď na otázku, která gramáž je nejlepší, není jen jedna. Pokud hledáte ručník na obličej, který bude viset vedle Vašeho umyvadla, je nejvhodnější ten nejlehčí, s hmotností 300-400 gr/m2. Pokud se ale rádi zabalíte do něčeho opravdu měkkého, nejsilnější ručníky budou perfektní. Neměli byste je ale zapomenout pověsit a vysušit, nejlépe na čerstvém vzduchu. Optimální možností jsou samozřejmě ručníky o gramáži 500 gr/m2 - jež jsou perfektní pro každodenní použití, ale musí se po použití rozvěsit.

Savost

Je pravda, že ručníky s vysokou gramáží jsou savější, a tak lépe pohltí vodu z povrchu našeho těla. Samotný druh látky má ale také velký význam. Mezi nejvíce savé materiály patří klasická bavlna, egyptská bavlna a bambus, který má zajímavou vlastnost, že po každém vyprání je pro tělo stále více příjemnější. Egejské bavlna má zase velkou výhodou v tom, že nepráší, a proto jsou ručníky z ní ideální pro alergiky.

Recycled Claim Standard