Při shánění oblečení, spodního prádla nebo lůžkovin je důležité zkontrolovat také štítky, či visačky, protože každý z nás si chce vybrat daný produkt s co nejlepším složením. Na těchto visačkách vídáme všemožné značení, velmi často se setkáváme se slovem „cotton“. Co je to za materiál a vyplatí se kupovat z něj vyrobené textilie?

Cotton znamená bavlna

Samozřejmě "cotton" není v angličtině nic jiného než bavlna. Pokud máme u daného materiálu informaci, že je vyroben ze 100% bavlny, znamená to, že se jedná o čistou bavlnu, bez jakýchkoliv přídavků a příměsí.

Bavlnu jako první použili Indiáni – odhaduje se, že ji znali asi před 8000 lety. V Evropě jsme ji poznali díky výpravám Marca Pola. Bavlna roste na bavlníku. Existuje asi 40 druhů těchto keřů, z nichž se některé používají jako přadné rostliny. Domovinou bavlny je Střední Amerika, kde se pěstovala a používala nejdříve. Odtud také putovala do Indie a Číny, kde byla používána již před 5000 lety. Ideální klima pro správný růst bavlny je tropické a subtropické.

Bavlnu dnes zná celý svět a je používána k výrobě oděvů a všech ostatních textilií. To ale nejsou všechny možnosti využití této rostliny. Používá se k výrobě jedlého oleje, zatímco zbývající matoliny (stopky, třapiny atd.) se používají k výrobě krmiva pro dobytek a hnojiva. Z bavlny se vyrábí i kosmetika, např. mýdlo, glycerin, rtěnky. Z krátkých bavlněných vláken se vyrábí také vata, celulóza a papír.

Vlastnosti bavlny aneb čím si ji ceníme.

Bavlnu spojujeme s něčím kvalitním, pevným a odolným. Nejčastěji je materiálem, který se vyplatí kupovat, protože je pro nás synonymem něčeho přirozeného a příjemného na dotek. S kvalitou jde ruku v ruce i dobrá cena, což je další velká výhoda bavlny.

Bavlna je klasifikována jako přírodní a organické vlákno a podle této klasifikace ji lze umístit vedle lnu, konopí, hedvábí nebo vlny. Bavlna je hydroskopická na úrovni 7,5 %, nejčastěji je bílá nebo krémová, ale může být i béžová nebo dokonce zelená. Její vlákna jsou dlouhá 12 až 50 mm, pevnost v tahu se pohybuje od 300 do 600 MPa. Bavlněné tkaniny lze charakterizovat jako měkké, pružné, odolné, savé a umožňující pokožce volně dýchat.

To, v čem spíme, by mělo být přirozené a kvalitní. Proto se doporučuje spát v pyžamu z bavlněného vlákna. Bavlna je prodyšná a absorbuje vlhkost, což podporuje termoregulaci, zabraňuje přehřívání a nadměrnému pocení. Vyplatí se proto spát v pyžamech ze 100% bavlny (případně flanelu či sametu), a nebo v těch, kde příměs umělých vláken nepřesahuje 5 % z celkového materiálu.

Recycled Claim Standard