Historie pantoflí

Za vznikem obuvi stála především potřeba chránit povrch lidské nohy před povětrnostními vlivy a dalšími peripetiemi prostředí, jako je povrch země a její nerovnosti. Různá obuv ve skutečnosti usnadňovala samotnou chůzi, čímž podporovala lidskou práci a přispívala k rozvoji lidstva.

Původ obuvi

V lidské historii se vyvinula celá řada druhů obuvi. Jednou ze speciálních forem jsou pantofle. Starodávná forma obuvi byla ve skutečnosti kus dřeva nebo kůže, jenž byla nějakým způsobem přivázána k podrážce člověka. To, jaký způsob byl využit, určovalo, zda můžeme mluvit o botách, botách na podpatku, sandálech nebo o pantoflích.

Počáteční původ pantoflí

Egypťané a Babyloňané dávali přednost sandálům, zatímco Peršané a Asyřané nosili hlavně obuv na vysokém podpatku. Stejně jako tato obuv, i pantofle pravděpodobně pocházely z Východu, kde byly často bohatě dekorované výšivkami a razítkovým zlacením (jak je tomu dodnes u papučí). Zatím nejstarší pantofle byly nalezeny v koptských hrobkách ve 2. – 8. století.

Vzhled pantoflí v Evropě

První pantofle se poprvé dostaly přes Byzanc do Itálie a ve zbytku Evropy se staly známými od 15. století. V Maďarsku se za turecké nadvlády staly pantofle populární díky své pohodlnosti.

Rané pantofle v Evropě byly obvykle vyrobeny z kůže a dřeva. V Lübecku existoval již v 15. století cech, v rámci něhož vyráběli papuče a pantofle obuvníci. Například z roku 1444 pochází dekret, který vyžadoval, aby ševci vyráběli pouze tento typ obuvi.

Pantofle za posledních dvě stě let

Od 19. století se v mnoha zemích pantofle staly velmi oblíbenými. Z tohoto období pochází také termín „stát se podpantoflákem“: manželky ze střední třídy v té době často nosily domácí pantofle. Manželé, kteří se svému domácímu vládci podřídil, se tak stali „podpantoflákem“.

Pantofle dnes

Pantofle jsou stále velmi populární po celém světě. Je to dáno především jejich pohodlím a praktičností. Jsou vyráběny v designech pro použití na veřejnosti, a také jsou široce používány jako domácí papuče (do bytu, pro hosty atd.). Pantofle jsou také perfektním doplňkem kvalitních pánských a dámských županů, které jsou vyrobeny z prvotřídních materiálů. Výborně se hodí pro ty, kteří chtějí rozmazlovat své nohy příjemně měkkým materiálem a navíc hýčkat své tělo.