Jak poznat kvalitní bavlnu?

Kvalita se dostává před kvantitu už i ve světě módy a bytových doplňků. Při výběru nejen jednotlivých kousků oblečení, ale také při výběru osušek, ručníků nebo pohodlných županů, do nichž se s oblibou zachumláme po každé uvolňující koupeli, pročítáme cedulky, které nás dříve nezajímaly, bohužel. Dnes však dbáme na to, aby svým složením byly věci ryze ekologické, abychom tím pádem ušetřili naši planetu. Pozornost se upíná především na bavlněné kvalitní osušky a luxusní župany, při jejichž výběru si dejte velký pozor. Není totiž bavlna jako bavlna.

Není tajemstvím, že se bavlna (stejně jako jiné přírodní materiály) začínají šidit. Touha prodat co nejvíce zboží je daleko silnější než nějaká etická stránka věci, proto se do bavlny přidávají různé příměsi, které nejsou zrovna ekologického charakteru. Abyste se vyhnuli rádoby přírodním materiálům, prozraďme si, jak poznat skutečně kvalitní bavlnu, kterou si nakonec přeneseme přes práh domu.

Bavlna je veledůležitou obchodní komoditou

I když se mezi námi najde stále více jedinců, kteří se označují za odborníky na tento přírodní materiál, je dobré se na bavlnu podívat od úplného začátku. Dnes totiž existuje vícero druhů bavlníků. Přece jen mluvíme o veledůležité obchodní komoditě, která se pěstuje ve více jak devadesáti zemích světa. Za největší pěstitele se označuje Čína, Indie, také Spojené státy americké nebo Turecko či Mexiko. Řadu plantáží bychom nalezli v Evropě, například v nedalekém Bulharsku.

Z devadesáti procent se nejvíce pěstuje bavlník srstnatý, zbylá procenta tvoří bavlník stromový nebo keřovitý. Také se v menším množství pěstuje bavlník bylinný. Ve všech případech mluvíme o vysoce kvalitní surovině, která se pyšní skvělými vlastnostmi, jako je elasticita nebo vynikající savost.

Kvalitní bavlnu poznáte po hmatu

Na seznamu výhod bychom nalezli také vysokou odolnost (zejména pokud je daný ručník nebo osuška spředeny do jemnější příze), měkkost a prodyšnost (jednotlivé nitě bavlny vytváří dokonalou tepelnou izolaci). Pokud některá z vlastností chybí, nedržíte v rukou zrovna kousek, který lze označit za kvalitní.

Pokud chcete poznat skutečně kvalitní bavlnu, sáhněte si na ni. Cítíte jemnost, i když je materiál na první pohled spíše pevný, silný a tuhý? Pokud ano, pak jste našli jehlu v kupce sena. Pakliže takový pocit z materiálu nemáte, pravděpodobně jste narazili na kousek, který je vyroben z kratších vláken a vysokou odolností se zrovna nepyšní.

Co se vyplatí ještě zkontrolovat je hustota tkanin. Podržte ručník, osušku nebo v případě oblečení tričko či župan na světle. Je daný kousek průhledný? I když je bavlna vysoce jemným materiálem, neměla by být ani malinko průhledná. Pokud tkanina světlo propouští, svědčí to o nízké trvanlivosti.

Jsou mezi vlákny mezery?

A nesmíme zapomenout na složení daného produktu. Ať už jste si koupili ručníky nebo osušku, měli byste sledovat jejich vlákna. Pakliže mají mezi sebou mezery nebo jsou znatelné rozdíly ve velikosti mezer, opět jste nenarazili na nic kvalitního. Produkt stojí za to pouze v případě, že má vzor hladkých řad.

Kvalitu odhalí i její praní

Nejste si jistí tím, jestli jste si domů pořídili kousek, který je možné označit za kvalitní? Vyperte to! I když ho poté nebudete moct vrátit (tedy pokud jste nakoupili v obchodech nenabízejících záruku na vrácení), budete mít alespoň zodpovězené otázky a tím pádem i klidné svědomí.

Bavlna totiž není tak náchylná k tabletování jako jiné tkaniny. Pokud vidíte stopy pracího prášku nebo gelu na zrovna vypraném oblečení, bohužel jste tak trochu koupili zajíce v pytli.