Pro každého z nás je důležité, jak rychle textil po namočení uschne a my ho můžeme znovu použít. To platí ať se jedná o ručníky prémiové kvality nebo o jejich levnější varianty. Věc, na kterou bychom měli vždy pamatovat, je, že suchý ručník je dobrý ručník! 😊

Proč je důležité, aby se ručníky sušily správně?

Sušení ručníků je důležité především z hygienických důvodů. V mokrém textilním materiálu se rychle uchytí různé bakterie a mikroorganismy, jejichž přítomnost je samozřejmě z mnoha hledisek nežádoucí. Ty mohou jednak způsobit různé zdravotní problémy, ale také díky nim, při nedostatečném vysušení, začnou ručníky během chvíle nepříjemně zapáchat.

Jaké aspekty ovlivňují dobu schnutí ručníků?

Jedním z nejdůležitějších faktorů je v tomto ohledu materiál. A v tuto chvíli je vlastně jedno, zda jsme si koupili kvalitní ručník nebo levnější, s příměsí umělých vláken. Z tohoto pohledu jsou nejlepší volbou 100% česaná bavlna, froté, bambusové ručníky a nebo ručníky z modalu či mikrovlákna.

Rozhodujícím faktorem je také poskytnout ručníkům dostatek prostoru pro řádné vysušení. Pokud je například v koupelně málo místa (zejména u větší rodiny), často se stává, že sušíme ručníky tak, že se různě překrývají. Tomu se rozhodně vyplatí vyhnout, a to i za cenu sušení ručníků na alternativním místě ke koupelně. Pokud je to možné, rozložte ručníky na sušák nebo na vhodný povrch.

Sušení ručníků na radiátoru, v bubnové sušičce

Pokud je to možné, sušte přirozeně proudem vzduchu, méně se doporučuje sušení na radiátorech nebo jiných topných zařízeních, protože v tomto případě může dojít k poškození froté vláken, což znamená, že v budoucnu budou absorbovat méně vlhkosti a zároveň mohou být tvrdší. Samozřejmě v tomto případě nezáleží ani na tom, jak kvalitní sadu ručníků jsme koupili.

I přes výše uvedené ale platí, že v zimě, v místnosti s horším větráním, může být sušení mírným teplem stále lepším řešením, než nechat ručníky, osušky a další koupelnový textil mokré po dlouhou dobu.

Na správné vysušení je důležité dbát nejen u ručníků, ale i u ostatních koupelnových doplňků, které při běžném používání koupelny navlhnou.

Jeden tip na závěr: Pokud na sušení ručníků využíváte sušičku, doporučují se použít speciální sušicí koule-míčky a jim podobné. Ty totiž zlepšují proudění vzduchu v bubnu a zároveň zkracují dobu sušení.

Recycled Claim Standard