Jak udržovat župany měkké?

Každý miluje měkké župany. Co můžeme udělat pro to, aby náš zbrusu nový župan zůstal navždy měkký? To se dozvíte níže! Uvedené tipy platí stejně pro pánské, dámské i dětské župany.

Ideální župan

Kvalitní župan by měl díky své tloušťce mít výbornou absorpci vlhkosti a navíc by si měl i po vyprání dlouhodobě zachovat svou hebkost a velikost. Důležité také je, aby barevné župany nevybledly.

Ideální župan je ze 100% česané bavlny nebo bambusového vlákna. Nejrozšířenějším provedením županů jsou froté. Kvalitní froté župan váží minimálně 420 g/m2 a zajišťuje tak vysokou savost.

Správná péče o župan

Jakmile si pořídíme župan o gramáži, materiálu, velikosti a tvaru dle našich potřeb, pak už jen zbývá dbát na to, aby si froté skutečně zachovalo svou měkkost, a my nemuseli pořizovat nový kousek, protože náš župan ztvrdl a ztratil svou přirozenou savost. Tajemství odolného, ​​měkkého županu je jednodušší, než byste si na první pohled mysleli. Stačí dodržet pár základních pravidel.

Ztráta měkkosti županu je nejčastěji způsobena nevhodnou technikou praní nebo použitím většího množství pracího prostředku či máchání, než je nutné. Použití aviváže na froté župany je obzvláště nevhodné protože ačkoli může krátkodobě froté župan změkčit, při častém používání může způsobit předčasné ztvrdnutí materiálu. Župan může také zdrsnit vlivem nadměrného používání pracího prášku a tedy přesycením pračky.

Nejdůležitější tipy pro zachování měkkosti

Nejlepší volbou je především prvotřídní, extra měkký župan. Při manipulaci s oděvy vždy kontrolujte a dodržujte symboly vytištěné na štítcích výrobků.

Je užitečné dávat pozor na tvrdost vody používané k praní. Nikdy nepoužívejte tvrdou (na minerály bohatou) vodu. Do pračky umístěte tolik prádla, aby se mohlo volně pohybovat a nepřekračujte doporučenou hmotnost náplně. K praní županů používejte správné množství pracího prostředku, ne příliš mnoho ani příliš málo. Tato skutečnost pomáhá vodě správně vymýt prací prášek z vláken materiálu. Šetřete také s aviváží nebo ji nepoužívejte vůbec. Pokud je to možné, sušte froté župany v sušičce.