Stejně jako všude, i tady, při praní ručníků a osušek, nepanuje přesná shoda. V každém případě, výzkumné studie a každý, kdo ručníky pere častěji než je nutné, určitě potvrdí, že to vede k jejich předčasnému opotřebení. Samozřejmě na druhou stranu, jejich málo časté praní není příliš vhodné z důvodu hygieny.

Hledání zlaté střední cesty

Vzhledem k výše uvedenému a ekologii, není v žádném případě vhodné prát ručníky po každém použití. Aby naše osušky a ručníky byly stále čisté a voňavé, stačí je vyprat zhruba po každém třetím až čtvrtém použití.

Nejlépe uděláte, když se rozhodnete podle svých smyslů. Pokud už váš použitý ručník není ideální na dotek a nebo nepříjemně zapáchá, rozhodně ho hoďte do koše na prádlo. Samozřejmě si ale dejte pozor na to, abyste to zkoušeli, až když je ručník úplně suchý.

Důležitý je také materiál ručníků

Pokud zvolíte materiály s antibakteriálními vlastnostmi, můžete výrazně zvýšit komfort svých ručníků a dalšího koupelnového textilu a dokonce i délku cyklů jejich používání. Díky extrémně rychlé době schnutí jsou v tomto ohledu výborné například bambusové ručníky a ručníky z modalu, stejně jako ručníky z mikrovlákna, které mají také, ve srovnání s tradičními froté ručníky, vynikající vlastnosti.

Jak prát ručníky?

Klíčovou roli při praní ručníků hraje volba optimálního množství pracího prostředku. Pokud použijete více pracího prostředku než je nutné, ručníky se zničí mnohem dříve. Problémem může být samozřejmě i použití naopak příliš malého množství pracího prostředku, protože se může snadno stát, že ručníky nebudou tak čisté, jak očekáváte.

Do vláken froté ručníků, osušek i županů se může při praní snadno nalepit spousta pracího prášku, což ničí jejich měkkost, pro kterou je milujeme. Proto se doporučuje vždy dodržovat předepsané dávkování pracích prostředků a je také ověřeno, že tekuté prací prostředky jsou pro praní ručníků vhodnější než klasické prací prášky. Pokud je to možné, nepoužívejte ani máchání, bavlněné ručníky tak budou mnohem jemnější a v případě bílých ručníků může máchání způsobit i jejich zešednutí.

Ručníky zůstanou měkké a nadýchané i po vyprání, pokud je po vytažení z pračky pořádně protřepete a následně necháte důkladně uschnout. Důležité je, je nenechat v pračce, ale ihned po skončení programu je vytáhnout a pověsit. Zůstanou tak voňavé. Myslete také na to, že nové ručníky je nutné před prvním použitím vyprat!

Recycled Claim Standard