Rozeznáte kvalitu od hadru?
Padesát, nebo tři sta korun – ceny za froté ručníky se liší obchod od obchodu. Je to kvůli marži, nebo jde opravdu o kvalitu? Asi tušíte, že jedním znakem je hmotnost na metr čtvereční. Ale pamatujete si, zda se za kvalitu považuje tři sta, nebo pět set gramů? A napadlo Vás sledovat délku vlákna? Pokud jste odpověděli ne, právě Vám je určen náš návod, jak se orientovat ve světě froté.
Pokud vybíráte froté výrobky podle barvy, vzoru, velikosti a ceny, přidejte další – mnohem důležitější – vlastnosti. Patří mezi ně gramáž, délka vlákna a také zvolený materiál. Stoprocentní bavlna nemusí být to nejlepší, co si můžete doma dopřát!
Pod pětistovku nejděte!
Za kvalitní se považují ručníky s gramáží okolo pěti set gramů na metr čtvereční, zpravidla se setkáte s intervalem 450 až 550 gr/m². Jestliže na nich budou uvedené poloviční hodnoty, raději se mu vyhněte. Stejně tak je dobré nebrat takové, kde žádný údaj nenajdete. Není to totiž povinné a výrobci, kteří jdou pod tuto hodnotu, číslo záměrně neuvádějí.
Tatáž čísla platí pro osušky, které se vyrábějí ze stejného froté, rozdíl je akorát v rozměru. Ne vždy jsou ale vyšší čísla žádaná. Jako příklad poslouží župany, na něž firmy používají směsi materiálu, aby se látka odlehčila. Přece jen je na jejich ušití třeba i několik metrů čtverečních a komu by se chtělo po koupeli na sobě tahat dvě, tři nebo i více kilo navíc! Naopak u koupelnových podložek, u kterých se chce, aby byly těžké a zůstaly na místě, se číslo šplhá k 1450 gramům na metr čtvereční.
Také platí, že čím delší je smyčka a tedy „huňatější“ ručník, tím lépe pro Vás. Tedy zpravidla. „Delší smyčka ručníku totiž zajišťuje vyšší savost a absorpci vody. Lépe tak suší," Zároveň však upozorňujeme na jedno nebezpečí: „Při praní a sušení takových ručníků ale dochází k rychlejšímu oděru vláken, proto musí být pro ručníky s delším vláknem použita co nejkvalitnější bavlna, aby ručník dlouho vydržel. A to ne každý výrobce dodržuje.
Že jste investovali do kvalitních ručníků a po dvou měsících je máte tvrdé a nepříjemné jako ty levné? Pak je možná chyba na Vaší straně. Jak je perete a sušíte? Podle návodu byste je měli před prvním použitím nechat dvakrát seprat s podobně barevným prádlem a nechat uschnout, aniž byste se do nich utřeli. Tím se z látky uvolní volná vlákna a zbylá se zatáhnou, což je důležité kvůli životnosti. Na praní používejte raději gel než prášek, samozřejmě na bílé zvolte ten na bílé, na barevné prostředky s označením color. I když podle televizních reklam aviváž dodá froté hebkost a jemnost, výrobci na to mají zcela opačný názor! V návodech k použití aviváž zakazují, protože vlákna „slepí“ navždy k sobě a ručník tak ztrácí svou hebkost a měkkost.
Na sušení je ideální sušička prádla – někteří výrobci tímto způsobem suší froté výrobky už přímo ve výrobě –, neboť horký proud vzduchu vlákno nejen usuší, ale i načechrá, proto vypadají ručníky a osušky jako z té televizní reklamy. Pokud ji nemáte, stačí samozřejmě obyčejná šňůra. Naopak zakázaný by měl být radiátor, protože na něm se vlákna polámou a navždy poničí.
Stoprocentní bavlna nemusí být to nejlepší
Jste naučení, že co je ze stoprocentní bavlny, bývá pro Vás to nejlepší? U ručníků to nemusí být pravidlem. Ačkoli jsou ty ze stoprocentní bavlny nejžádanější, zvlášť majitelé malých a špatně větraných koupelen vědí, jak výhodné jsou pro ně bambusové ručníky složené ze 60 procent z bavlny a 40 procent z bambusové viskózy. Nejenže jejich gramáž činí 500 gramů na metr čtvereční, ale hlavně Vám „nezasmrádnou“. „Bambus má přirozenou antibiotickou funkci, která zajišťuje, že nedochází ke vzniku nepříjemných pachů z již použitých ručníků“. Výhody tohoto materiálu: „Savost ručníků s bambusovým vláknem je 4x vyšší než u jiných materiálů, protože bambusová vlákna jsou při mikroskopickém zkoumání v řezu dutá a umožňují tak „dýchání' ručníků“.
U bambusových ručníků se můžete setkat i s tím, že část froté je sestříhaná a chybí zde obvyklé smyčky. Není to žádná vada, právě naopak. Takovému froté se říká velur a je nejen velmi příjemný na dotek, protože připomíná samet, ale také se krásně leskne.
Ženy milují při utírání jemné, hebké ručníky a osušky. Pokud patříte do této kategorie, poohlédněte se po takových, které jsou vyrobeny z MICRO bavlny. Patří sice k těm dražším, zato se Vám ale odvděčí svou jemností, i nízkou váhou a výbornou savostí. A proč si nedopřát aspoň po koupeli trochu toho luxusu, vždyť si zasloužíte cítit se v koupelně jako v bavlnce! Nabídka ručníků a osušek Soft Cotton.

Dárková sada malých ručníků LUNA, 3 ks

Dárková sada malých ručníků MICRO LOVE, 3 ks

Dárková sada malých ručníků LUXURY, 3 ks

Dárková sada malých ručníků DESTAN, 3 ks

Dárková sada malých ručníků CHAINE, 3 ks

Ručník CHAINE 50 x 100 cm

Malý ručník CHAINE 30 x 50 cm

Ručník SELYA 50x100 cm

Ručník MOLLIS 50x100 cm

Sada ručník a osuška BOHEME, 2 ks

Ručník ARIA 50x90 cm

Sada ručník a osuška ARIA, 2 ks

Malý ručník DESTAN 32x50cm

Ručník QUEEN 50x100 cm

Malý ručník LUXURY 32x50 cm

Ručník LUXURY 50x100 cm

Ručník BLOSSOM 50x100 cm

Ručník LILY 50x100 cm

Ručník LEAF 50 x 100 cm

Ručník LILIUM 50 x 100 cm

Malý ručník LUNA 32x50 cm

Luxusní ručník LUNA 50x100 cm

Ručník PREMIUM 55x100 cm

Ručník MARINE LADY 50x100 cm

Luxusní ručník DELUXE 50x100cm

Ručník DESTAN s krajkou 50x100cm

Malý ručník MICRO COTTON 32x50 cm

Bambusový ručník BAMBOO 50x100 cm

Ručník SEHZADE 50x100 cm

Ručník LORD 50x100 cm

Malý ručník MICRO LOVE 32x50 cm

Ručník MICRO LOVE 50x100 cm

Bambusový ručník MASAL 50x100 cm

Ručník MICRO COTTON 50x100 cm

Ručník MARINE MAN 50x100 cm
