Rozeznáte kvalitu od hadru? - Skladem

Padesát, nebo tři sta korun – ceny za froté ručníky se liší obchod od obchodu. Je to kvůli marži, nebo jde opravdu o kvalitu? Asi tušíte, že jedním znakem je hmotnost na metr čtvereční. Ale pamatujete si, zda se za kvalitu považuje tři sta, nebo pět set gramů? A napadlo Vás sledovat délku vlákna? Pokud jste odpověděli ne, právě Vám je určen náš návod, jak se orientovat ve světě froté.

Pokud vybíráte froté výrobky podle barvy, vzoru, velikosti a ceny, přidejte další – mnohem důležitější – vlastnosti. Patří mezi ně gramáž, délka vlákna a také zvolený materiál. Stoprocentní bavlna nemusí být to nejlepší, co si můžete doma dopřát!

Pod pětistovku nejděte!

Za kvalitní se považují ručníky s gramáží okolo pěti set gramů na metr čtvereční, zpravidla se setkáte s intervalem 450 až 550 gr/m². Jestliže na nich budou uvedené poloviční hodnoty, raději se mu vyhněte. Stejně tak je dobré nebrat takové, kde žádný údaj nenajdete. Není to totiž povinné a výrobci, kteří jdou pod tuto hodnotu, číslo záměrně neuvádějí.

Tatáž čísla platí pro osušky, které se vyrábějí ze stejného froté, rozdíl je akorát v rozměru. Ne vždy jsou ale vyšší čísla žádaná. Jako příklad poslouží župany, na něž firmy používají směsi materiálu, aby se látka odlehčila. Přece jen je na jejich ušití třeba i několik metrů čtverečních a komu by se chtělo po koupeli na sobě tahat dvě, tři nebo i více kilo navíc! Naopak u koupelnových podložek, u kterých se chce, aby byly těžké a zůstaly na místě, se číslo šplhá k 1450 gr/m2.

Také platí, že čím delší je smyčka a tedy „huňatější“ ručník, tím lépe pro Vás. Tedy zpravidla. „Delší smyčka ručníku totiž zajišťuje vyšší savost a absorpci vody. Lépe tak suší," Zároveň však upozorňujeme na jedno nebezpečí: „Při praní a sušení takových ručníků ale dochází k rychlejšímu oděru vláken, proto musí být pro ručníky s delším vláknem použita co nejkvalitnější bavlna, aby ručník dlouho vydržel. A to ne každý výrobce dodržuje.

Že jste investovali do kvalitních ručníků a po dvou měsících je máte tvrdé a nepříjemné jako ty levné? Pak je možná chyba na Vaší straně. Jak je perete a sušíte? Podle návodu byste je měli před prvním použitím nechat dvakrát seprat s podobně barevným prádlem a nechat uschnout, aniž byste se do nich utřeli. Tím se z látky uvolní volná vlákna a zbylá se zatáhnou, což je důležité kvůli životnosti. Na praní používejte raději gel než prášek, samozřejmě na bílé zvolte ten na bílé, na barevné prostředky s označením color. I když podle televizních reklam aviváž dodá froté hebkost a jemnost, výrobci na to mají zcela opačný názor! V návodech k použití aviváž zakazují, protože vlákna „slepí“ navždy k sobě a ručník tak ztrácí svou hebkost a měkkost.

Na sušení je ideální sušička prádla – někteří výrobci tímto způsobem suší froté výrobky už přímo ve výrobě –, neboť horký proud vzduchu vlákno nejen usuší, ale i načechrá, proto vypadají ručníky a osušky jako z té televizní reklamy. Pokud ji nemáte, stačí samozřejmě obyčejná šňůra. Naopak zakázaný by měl být radiátor, protože na něm se vlákna polámou a navždy poničí.

Stoprocentní bavlna nemusí být to nejlepší

Jste naučení, že co je ze stoprocentní bavlny, bývá pro Vás to nejlepší? U ručníků to nemusí být pravidlem. Ačkoli jsou ty ze stoprocentní bavlny nejžádanější, zvlášť majitelé malých a špatně větraných koupelen vědí, jak výhodné jsou pro ně bambusové ručníky složené ze 60% z bavlny a 40% z bambusové viskózy. Nejenže jejich gramáž činí 500 gr/m², ale hlavně Vám „nezasmrádnou“. „Bambus má přirozenou antibiotickou funkci, která zajišťuje, že nedochází ke vzniku nepříjemných pachů z již použitých ručníků“. Výhody tohoto materiálu: „Savost ručníků s bambusovým vláknem je 4x vyšší než u jiných materiálů, protože bambusová vlákna jsou při mikroskopickém zkoumání v řezu dutá a umožňují tak „dýchání' ručníků“.

U bambusových ručníků se můžete setkat i s tím, že část froté je sestříhaná a chybí zde obvyklé smyčky. Není to žádná vada, právě naopak. Takovému froté se říká velur a je nejen velmi příjemný na dotek, protože připomíná samet, ale také se krásně leskne.

Ženy milují při utírání jemné, hebké ručníky a osušky. Pokud patříte do této kategorie, poohlédněte se po takových, které jsou vyrobeny z MICRO bavlny. Patří sice k těm dražším, zato se Vám ale odvděčí svou jemností, i nízkou váhou a výbornou savostí. A proč si nedopřát aspoň po koupeli trochu toho luxusu, vždyť si zasloužíte cítit se v koupelně jako v bavlnce! Nabídka ručníků a osušek Soft Cotton.