Jak pečovat o ručník, aby se z něj nestalo struhadlo?

Možná to znáte - utírání se starým ručníkem nemusí být příliš příjemná záležitost. Někteří spotřebitelé likvidují ručníky ihned, jak začnou stárnout a ztrácí savost. Existuje však i způsob, jak staré ručníky znovu změkčit a načechrat. Pokud se o své ručníky budete dobře starat, budou produktivně sloužit několik let a nemusíte se bát, že se z něj stane struhadlo.

  • Nepoužívejte aviváž na ručníky a také ručníky nežehlete, protože tím snížujete savost ručníků.

  • Perte ručníky na 40°C
  • Při praní barevných ručníků nepoužívejte prací prášky určené pro praní bílého prádla, protože obsahují zjasňovače, které můžou vážně ovlivnit barvu ručníků.
  • Sušení horkým vzduchem, buď doma v sušičce, nebo venku na prádelní šňůře prodlužuje životnost ručníků. Nesušte ručníky na přímém slunci.

Ručníky mohou být vyráběny z různých materiálů, jejichž vlastnosti jsou odlišné. Froté tkanina je nejčastěji používanou tkaninou, na které jsou z jedné nebo obou stran vytvořeny smyčky. Velurové ručníky vzniknou, pokud se smyčka z jedné strany ořízne a vytvoří tak dekorativní lesklý povrch připomínající samet. Ručníky mohou být tkány také do zdobených obrazců nebo proužků, mohou být vyšívaný nebo potištěny.

Je čas poslat do důchodu staré ručníky, které byly vyrobeny z tenkých vláken a častým používáním se na nich vytvořily díry.

Když si kupujete ručník, ujistěte se, že je kvalitní. Bavlna a další přírodní materiály dobře odolávají opotřebení a jsou jednoduché na údržbu. Pozor na ručníky, které jsou vyrobeny ze směsí umělých vláken – ty mají tendenci rychleji se odírat a také nejsou tak savé jako ručníky froté nebo bambusové ručníky. V některých případech mohou způsobit podráždění kůže. Osuška vysoké kvality Vám vydrží déle, protože je robustnější konstrukce.

Jedním z problémů ručníků je, že mají tendenci ztrácet barvu. Perte proto ručníky vždy se stejnými nebo podobnými barvami, abyste zabránili nadbytečnému zabarvení ostatního prádla. Navíc, bílé ručníky by vždy měly být prány samostatně. Použijte citrónovou šťávu místo odbarvovače, protože bělidlo poškozuje tkaninu.

Staré ručníky také mohou být méně absorpční, to je způsobeno praním v tvrdé vodě nebo nadměrným používáním pracích prostředků a aviváže. Aviváž vlákna obalí a ty pak ztrácejí svou schopnost pohlcovat vodu. Zkuste staré ručníky vyprat s octem, ten pomůže odbourat usazeniny z ručníku. Pokud máte problémy se zápachem ručníků, zkuste je vyprat v jedlé sodě.

Perte ručníky v teplé vodě s podobnými barvami a nepřeplňujte pračku. Po skončení pracího cyklu ručníky protřepte. Nejlepších výsledků dosáhnete se sušičkou na mírný stupeň.